Super Savvy Meal Planner #3

Lots of budget food writers price up their meals by only counting the proportion of the ingredient used. For example; if you were pricing up a meal that included 1 egg, and a box of 6 eggs costs 89p, you would only include 15p in the total. Boring I know, but bare with me…..